Dna. Ako si poradiť s dnou?

Dna .... Ako si poradiť s touto chorobou?

 

Čo je dna?

 
 
 

Dna je stav, keď sa kryštáliky kyseliny močovej  ukladajú  v tkanivách tela.Dna je charakterizovaná preťaženim kyseliny močovej v tele a opakovanými záchvatmi zápalu kĺbov (artritídy). Kyselina močová je produkt rozpadu purínov, ktoré sú súčasťou mnohých potravín, ktoré jeme.

 Abnormality v spracovaní kyseliny močovej môžu spôsobiť záchvaty bolestivej artritídy (dna útok), obličkové kamene, upchatie filtračných kanálikov a kryštálov kyseliny močovej obličkami, čo vedie k zlyhaniu obličiek. Dna je jedno z najčastejšie zistených zdravotných ochorení v celej histórii.

 

Kto je ovplyvnený Dnou?

 
 
 

Dna sa vyskytuje deväťkrát častejšie u mužov ako u žien. Začne útočiť na  mužov po puberte až do  veku 75 rokov u žien sa záchvaty dny  zvyčajne vyskytujú po menopauze. Mužská populácia má približne 10% zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi, ochorenie známe ako hyperurikémia. Hyperurikémia sa v skutočnosti začne premieňať na dnu. Ak Vaši rodičia majú dnu, potom máte aj vy 20% šancu, že sa toto ochorenie začne objavovať aj u vás.

 

Aké sú rizikové faktory Dny?

 
 
 

Rizikové faktory pre rozvoj dny: patrí tu obezita, nadmerná telesná hmotnosť, najmä v mladosti, nadpriemerný až veľký príjem alkoholu, vysoký krvný tlak a poruchy funkcie obličiek. Niektoré lieky a ochorenie môžu tiež spôsobiť zvýšenie hladiny kyseliny močovej v krvi. Je zaujímavé, že nedávna štúdia preukázala zvýšený výskyt abnormálne nízkych hladín hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza) u pacientov s dnou.

 

Aké sú príznaky Dny?

 
 
 

Malý kĺb na základnom palci  je najčastejšie miesto pre dnu a jej útok. Ostatné spoje, ktoré môžu byť ovplyvnené sú členky, kolená, zápästia, prsty a lakte. Akútne  záchvaty dny sú charakterizované rýchlym nástupom bolesti v postihnutom kĺbe nasleduje teplo, opuch, červenkastá farba. U niektorých ľudí je akútna bolesť  tak silná, že aj prestieradlo na päte spôsobuje prudkú bolesť.Tieto bolestivé útoky zvyčajne sú v hodinách a dňoch bez liekov. V zriedkavých prípadoch, útok môže trvať niekoľko týždňov. 

 

Dna (Big Toe)

 
 
 

Kĺb na veľkom palci je najčastejšie miesto akútného útoku dny.V priebehu choroby nie je nezvyčajné pre ostatné spoje, aby sa zapojili, vrátane členkov, kolien a rúk.

 

Dna (koleno)

 
 
 

Dna môže tiež napadnúť kĺby, ako sú kolená a lakte, ako aj tkanívá.

 

Aký postup sa používa pri diagnóze  artritídy dny?

 
 
 

Pre dnu je charakteristické, keď pacient v anamnéze opakované ataky bolestivéj artritídy, má najmä v spodnej časti prstov. Členky a kolená sú ďalšie. Najčastejšie sa jedna o kĺby pri dne. Najspoľahlivejším testom dny sú kryštály kyseliny močovej v kĺbovej tekutine získanej punkciou kĺbu (artrocentéze). Artrocentéza je bežný  postup vykonaný na aktuálnom mieste znecitlivenia. Pomocou sterilnej techniky  stiahnutá kvapalina (saním) od zanieteného kĺbu pomocou injekčnej striekačky a ihly. 

 

Ako sa  Dna diagnostikuje?

 
 
 

Kvapalina sa získa z ložísk u pacienta s dnou. Kĺbová tekutina je analyzovaná s kryštálov kyseliny močovej a infekcie

 

AKO kryštaly kyseliny močovej  vyzerajú?

 
 
 

Jasné, ihlicovité kryštály kyseliny močovej sú optimalizované pod polarizačným mikroskopom.

 

Ako záchvatom predísť?

 
 
 

Udržanie adekvatného príjmu  tekutín pomáha predchádzať akútnym záchvatom dny.Príjem  tekutín tiež znižuje riziko vzniku obličkových kameňov u pacientov s dnou. Alkohol je známe, že má močopudné účinky, ktoré môžu prispieť k dehydratácii  Alkohol môže tiež ovplyvniť metabolizmus kyseliny močovej a spôsobiť hyperurikémiu. To spôsobuje dnu tým, že bráni (spomalenie) vylučovanie kyseliny močovej z obličiek, ako aj tým, že spôsobí dehydratáciu, a tým sa vyzrážajú kryštály v kĺboch.

 

Ďalšie preventívne techniky

 
 
 

Diétne zmeny môžu prispieť k zníženiu hladiny kyseliny močovej v krvi. Vzhľadom k tomu, purínové chemikálie sú prevedené v tele do kyseliny močovej, vylúčiť potraviny bohaté na puriny. Príklady potravín bohatých na puríny patria sem kôrovce a vnútornosti, ako sú pečeň, mozog, obličky ... Vedci uvádzajú, že mäso alebo morské plody ich spotreba zvyšuje riziko záchvatou, zatiaľ čo spotreba mlieka a mliečnych výrobkov pomáha znížiť riziko záchvatu. Zníženie hmotnosti môže byť užitočné pri znižovaní rizika opakujúcich záchvatoch dny.  Najlepšie  je  keď sa zníži množstvo tuku a kalórií, v kombinácii s pravidelným cvičením.

 

Aká je budúcnosť  pri ochorení dnou?

 
 
 

Aktívny výskum prebieha v rôznych oblastiach súvisiacich s dnou a hyperurikémiou.Vedci nedávno uviedoli, že vysoká miera živočíšnych bielkovín zvyšuje riziko dny.Nové lieky sú vyvinuté tak, že môžu byť univerzálne a bezpečné pri liečení zvýšenej hladiny kyseliny močovej  u pacientov s chronickou dnou.

 

Odporúčané  Forever Living Aloe Vera prírodné doplnky pri ochorení dnou ......Aloe vera gel,Natur Min..

 


Dobré zdravie začína pri správnej výžive. Dnešné poľnohospodárske metódy poškodzujúce prirodzený obsah minerálov v našich krajinách, už sa nemôžeme spoliehať že potravíny  nám poskytujú základné vitamíny a minerály, ktoré naše telo potrebuje. Stále viac ľudí sa obracia na výživové doplnky ako prostriedok, ako  dostať dostatočné množstvo týchto životne dôležitých živín, ktoré sú dôležité pre kvalitu zdravia.


Naše nutričné doplnky- produkty sú vyrobené z najlepších ingrediencií, vypestovaných alebo získaných z tých najlepších zdrojov a vyrobené tou najlepšou technológiou. Každý produkt si zachováva svoju pôvodnú nutričnú hodnotu a podporuje ako dobré zdravie i duševnú pohodu.

 
 

Poprosím recept ako začať, čím začať, ako si podporiť zdravie a zahnať DNU:

E-mail*
Meno*